阿摩線上測驗
登入
首頁
>
新北◆儲備環保車輛駕駛
>
115年 - 115新北市環保局儲備駕駛考試題目B卷#139538
> 試題詳解
100、 駕駛人如果在道路上發現圖中的橫向標線時,應 該如何反應?
(A)減速慢行
(B)加速通過
(C) 檢查輪 胎。
答案:
登入後查看
統計:
尚無統計資料
相關試題
1. 下列何者具有最大晶格能?(A)NaF(B)CsI(C)MgO(D)CaS
#3884611
2. 某個反應當溫度由300K上升至310K時其反應速率恰好變成二倍,試問此反應的活化能為下列何者? $(R = 8.314 \ \mathrm{J} \cdot \mathrm{mol}^{-1} \cdot \mathrm{K}^{-1})$(A)$6.45 \ \mathrm{kJ} \cdot \mathrm{mol}^{-1}$(B)$23.3 \ \mathrm{kJ} \cdot \mathrm{mol}^{-1}$(C)$53.6 \ \mathrm{kJ} \cdot \mathrm{mol}^{-1}$(D)$178 \ \mathrm{kJ} \cdot \mathrm{mol}^{-1}$
#3884612
3. $\mathrm{FeS}_{2} + \mathrm{H}^{+} + \mathrm{NO}_{3}^{-} \rightarrow \mathrm{Fe}^{3+} + \mathrm{SO}_{4}^{2-} + \mathrm{NO} + \mathrm{H}_{2}\mathrm{O}$ (未平衡)據平衡後之反應式 $1 \ \mathrm{mole}$ 的 $\mathrm{FeS}_{2}$ 完全溶於硝酸所需之硝酸莫耳數為:(A)1 mole(B)5 mole(C)8 mole(D)14 mole
#3884613
4. 利用甲:CrCl₃·6NH₃;乙:CrCl₃·5NH₃;丙:CrCl₃·4NH₃;丁:CrCl₃·3NH₃四種化合物,分別配成0.1 M的溶液1升,則下列何者正確?(A)沸點高低順序:丁>丙>乙>甲(B)凝固點高低順序:甲>乙>丙>丁(C)導電度大小順序:甲>乙>丙>丁(D)加入過量 $\mathrm{AgNO_3}$ 時,生成沉澱量大小順序是:丁>丙>乙>甲
#3884614
5. 氫氧化鎂 $(\mathrm{Mg(OH)_2})$ 飽和水溶液在 $25^{\circ}\mathrm{C}$ 的 $\mathrm{pH}$ 為下列何者?$$\left(K_{\mathrm{sp}} = 6.0 \times 10^{-12} \text{ at } 25^{\circ}\mathrm{C}\right)$$(A)10.56(B)10.36(C)10.26(D)10.05
#3884615
1. Assuming that you accelerate your car from $10\mathrm{m/s}$ to $25\mathrm{m/s}$ in a distance of $87.5\mathrm{m}$ with a constant acceleration, then the force your body exerts on the car seat (let your mass be $75\mathrm{kg}$) is(A)$550\mathrm{N}$(B)$1100\mathrm{N}$(C)$225\mathrm{N}$(D)$112.5\mathrm{N}$(E)$337.5\mathrm{N}$
#3884616
2. The initial temperature and volume of an ideal gas are $127^{\circ}\mathrm{C}$ and $23.6\mathrm{L}$ respectively. After an adiabatic expansion, the final temperature and volume of the gas are $27^{\circ}\mathrm{C}$ and $56\mathrm{L}$ respectively. The constant-volume and constant-pressure heat capacities of this ideal gas are(A)$C_V = 1.5R, C_P = 2.5R$(B)$C_V = 2.0R, C_P = 3.0R$(C)$C_V = 2.5R, C_P = 3.5R$(D)$C_V = 3.0R, C_P = 4.0R$(E)$C_V = 3.5R, C_P = 4.5R$
#3884617
3. The molecular bonding in a diatomic molecule such as the nitrogen $(\mathbf{N}_2)$ molecule can be modeled by the Lennard-Jones potential, which has the form $U(x) = 4U_0\left(\left(\frac{x_0}{x}\right)^{12} - \left(\frac{x_0}{x}\right)^6\right)$, where $x$ is the separation distance between the two nuclei and $x_0$, and $U_0$ are constants. The equilibrium separation $x_0$, which is the value of $x$ for which the two atoms experience zero force from each other, is equal to(A)$2^{-1/6}x_0$(B)$3^{1/6}x_0$(C)$3^{1/3}x_0$(D)$3^{-1/6}x_0$(E)$2^{1/6}x_0$
#3884618
4. Let us suppose that $n$ mole of ideal gas has gone through a free expansion $(T_i = T_f)$ from an initial volume $V_i$ to the final volume $V_f$. The entropy change in such a process can be expressed as a function $\Delta S(n, V_i, V_f)$. One has $\Delta S(3, 200\mathrm{cm}^3, 600\mathrm{cm}^3)$ closest to (A)4.50 R(B)1.65 R(C)2.25 R(D)3.30 R(E)6.60 R
#3884619
5. A liquid of density $900\mathrm{kg/m^3}$ flows through a horizontal pipe that has a cross-sectional area of $1.90\times 10^{-2}\mathrm{m^2}$ in region A and a cross-sectional area of $9.50\times 10^{-2}\mathrm{m^2}$ in region B. The pressure difference between two regions is $7.20\times 10^3$ Pa. The volume flow rate $R_V$ of the liquid is(A)$0.776\mathrm{m^3/s}$(B)$0.0776\mathrm{m^3/s}$(C)$1.552\mathrm{m^3/s}$(D)$0.1552\mathrm{m^3/s}$(E)$0.3104\mathrm{m^3/s}$
#3884620
相關試卷
115年 - 115新北市環保局儲備駕駛考試題目B卷#139538
2026 年 · #139538
115年 - 115新北市環保局儲備駕駛考試題目A卷#139534
2026 年 · #139534