阿摩線上測驗
登入
首頁
>
技檢◆電腦輔助機械設計製圖
>
108年 - 108 全國高級中等學校學生技藝競賽考試_工業類:電腦輔助機械製圖#139135
> 試題詳解
29、( )下圖表示工廠鉚接,單邊錐坑孔,遠邊錐坑其鉚釘孔符號為
(A)
(B)
(C)
(D)
答案:
登入後查看
統計:
尚無統計資料
相關試題
30、( )電器設備所引起之火災是屬於那一類火災?(A)A類(B)B類(C)C類(D)D類
#3870245
1. A beam of light with an intensity of 15 W is. incident on a copper plate (work function is7.43xl0-19 J). Electrons with a minimum wavelength of 3.75x10 -10 m are ejected from the surface of the copper. Calculate the frequency of the incident light. [Hint: Plank constant = 6.626 x 10-34J·s] (A)3.7lx1015Hz (B) 3.71 x 1016 Hz,(C) 3.71 x 1017 Hz,(D) 3.71 x 1018Hz(E) none of above
#3870246
2. If a new light source (its energy is7.19x10-19 J) with an intensity of 35 Wis incident on the copper surface, what is the maximum number of electrons that can be ejected from a 6.0 second pulse of light? (A)O, (B) 3.71x10 16 ,(C) 3.7lx10 17,(D) 3.7lx10 18,(E) none of above
#3870247
3. Order the following atoms and ions in order of increasing atomic radius: Cl,Te,Te2-,S (A) Cl< Te< S < Te2-, (B) Cl< S < Te2- <Te, (C) Te2- <Te< S <CL, (D) Cl< S <Te< Te2 (E)none of above
#3870248
4. How many electrons in a single atom can have the following two quantum numbers: n = 7, mI =-3? (A)2, (B)4, (C)6, (D)8, (E) none of above
#3870249
5. Calculate the pH in a,solution prepared by dissolving 0.050 mol of acetic acid (CH3COOH) and 0.20 mol of sodium acetate (NaCH3COO) in water and adjusting the volume to 500 mL. The pKa for acetic (CH3COOH) is 4.75. [Hint: log(0.25) = -0.602] (A)4.35, (B)S.35, (C)6.35, (D)7.35, (E) none of above
#3870250
6. A 10.0 mL sample of 0.20 M HNO2(aq ) solution is titrated with 0.10 M NaOH(aq)• (Ka of HNO2 is 4.3x10 -4 ).Initial mol of NO2- is 0.0667 M. Calculate_ the pH at the equivalence point. (Hint: log(I.Z47x 10-6=-5.9I (A)S.1, (B)6.1, (C)7.1, (D)S.1, (E) none of above
#3870251
7. . Consider the formation of MgO( s) • Assume that △H° and △S° are independent of temperature. Calculate the temperature at which the formation of MgO switches. from spontaneous to non-spontaneous or vice versa? [Hint: Mg(s) 十➔MgO(s) ;△H° = -602kJ I mo!; △S° = -1081 I K · mol] (A)2,574K, (B)3,574K, (C)4,574K, (D)5,574K, (E) none of above
#3870252
8. Oxygen at pressures that are not too high obeys the equation P(V - b) = RT, Where P is pressure; V is volume, R is 8.314 JK-1mol-¹, T is temperature, b =0.021dm³/mol, Estimate the fugacity of oxygen at 25°C and 1 bar pressure. [Hint: The equation of state is Where P1 is 0 bar] (A) (B) (C)(D) (E)
#3870253
9.The equilibrium constant for an association reaction A+B ABis 1.8x103 dm³ / mol at 25°C and 3.45×103 dm³ / molat 40°C. Assuming AHto be independent of temperature, calculate △H0=? [Hint: =0.651 (A)33.67 J/mol; (B) 336.7 J/mol; (C) 3367 J/mol; (D) 33.67 kJ/mol; (E) 336.7 kJ/mol;
#3870254
相關試卷
108年 - 108 全國高級中等學校學生技藝競賽考試_工業類:電腦輔助機械製圖#139135
2019 年 · #139135
101年 - 電腦輔助機械設計製圖丙級技術士技能檢定學科測試#83031
2012 年 · #83031